01032012210035-ewolucja Ewolucja tkanki tłuszczowej kształtowała się przez wieki. Wszystko zależało od sytuacji człowieka i wzorców jakie panowały w danym czasie i środowisku społeczeństwa. Ilość tkanki tłuszczowej nieodłącznie wiąże się z atrakcyjnością fizyczną, czyli seksapilem. Za dawnych czasów panowało umiłowanie pełnych kształtów, szczególnie w ubogich społeczeństwach, gdzie większość ludzi była głównie chuda lub szczupła, krągłe kształty spostrzegane były jako atrakcyjne, kobiety bardziej płodne oraz kojarzone były z dostatkiem. W dzisiejszych czasach dominuje kult „wieszaków”, czyli bardzo szczupłej sylwetki, szczególnie w kulturach sytych, krajach wysokorozwiniętych itd.

Wszystko związane jest z czasem jaki panuje lub panował. Dziś człowiek w celu podniesienia swojego standardu życia poświęca się pracy nie mając czasu na zdrowie, aktywność fizyczną a tym samym o dbanie o swój zdrowy wizerunek a pragnie tego czego ciężko mu osiągnąć… szczupłej sylwetki. Kiedyś człowiek chcąc przeżyć w niesprzyjających warunkach środowiskowych musiał ciężko pracować, polować aby zdobyć pożywienie, uprawiać ziemie. Żywność jaką dostarczał nie pokrywała całkowitego zapotrzebowania organizmu, więc marzył o dostatku i zapasach żywności….. a dziś już nie ma tego problemu. Ogólnodostępne produkty, przesycone półki z długoterminową żywnością są na wyciągnięcie ręki, lecz ewolucyjny wizerunek tkanki tłuszczowej przyjął nieco smuklejszy wymiar.

Zatem gdzie tkwi sukces zdrowego, atrakcyjnego wyglądu?
Czy należy podążać za modą? Czy moja masa ciała jest odpowiednia?

zawartosc-tluszczu-w-organizmie Właściwy poziom tkanki tłuszczowej…
Określenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie powinno stać się dla wszystkich czynnością służącą do określenia własnej atrakcyjności fizycznej oraz kontroli stanu zdrowia. Dlaczego?
Poziom tkanki tłuszczowej w organizmie jest wartością, która precyzyjnie klasyfikuje ludzi na otyłych lub nie oraz jest czynnikiem, który może pomóc w określeniu prawdopodobieństwa wystąpienia problemów zdrowotnych związanych właśnie z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Sama masa ciała nie wystarczy!!!

Najważniejszym parametrem dla wszystkich powinien stać się więc poziom tkanki tłuszczowej, który jest najbardziej miarodajny. Ilość tkanki tłuszczowej (BF %) jest rzeczywistym wskaźnikiem problemów z wagą lub też nie, ponieważ bierze pod uwagę tylko poziom tłuszczu, a nie całą masę ciała, która obejmuję każdą składową organizmu (mięśnie, organy wewnętrzne, układ kostny, wodę i inne). Poziom tłuszczu w ciele jest precyzyjnie określony w zależności od płci i wieku. Zawartość tłuszczu w organizmie mierzy się jako stosunek tkanki tłuszczowej do całkowitej masy ciała i podaje w procentach.

Tkanka tłuszczowa jest niezbędna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. To ona stanowi dla nas ochronę przed zimnem i chłodem, to ona chroni narządy wewnętrzne i stawy, to ona jest dla nas magazynem energetycznym i witaminowym w trudnych chwilach. Dlatego zachęcam wszystkich do badania zawartości tkanki tłuszczowej jako stałej kontroli swojego ciała.

Jak sprawić zatem, aby poziom tkanki tłuszczowej był odpowiedni?

  • wyeliminować błędy żywieniowe. Ludzie tyją dlatego, że swoim sposobem odżywiania przeciwdziałają spalaniu tłuszczów. Jest ono związane z przekazywaniem do krwi nadmiernych ilości glukozy i hamowaniem tego procesu.
  • źle skomponowane posiłki w których często dominują tłuste, ale smaczne posiłki, ponieważ przyzwyczajamy się do smakowitych i sycących potraw. Mimo iż tłuszcz zwiększa kaloryczność pożywienia bez zwiększania jego objętości, podnosi smakowitość potraw, zwiększa uczucie sytości, wydłuża czas przebywania w żołądku to należy pamiętać, że tłuszcz (szczególnie zwierzęcy) podnosi również poziom cholesterolu w surowicy, zwiększa krzepliwość krwi, może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka chorób dieto-zależnych a w szczególności nadwagi i otyłości, jeżeli jego zawartość w posiłkach będzie dominować
  • niewłaściwe pory spożywania posiłków, które zwiększają odkładanie tłuszczu w organizmie człowieka
    i inne…..

Wszystko zależy od indywidualnych cech danego organizmu, nasz wizerunek, samopoczucie, seksapil. Nie zapominajmy jednak, że najważniejszym dylematem człowieka powinno być zdrowie, a nie tylko atrakcyjny wygląd. Starajmy się zatem zachować tkankę tłuszczową na właściwym, zdrowym poziomie a unikniemy wielu chorób.

Jeden Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć do góry