Jak ustrzec się od choroby? Jak bronić się od wirusa? Nie ma cudownego leku i jak pisałam w poprzednim poście o „profilaktyce w dobie coronaiwrusa” bez zadbania o siebie zmniejszamy swoje szanse na lepsze życie. SARS-CoV-2 znacznie zmienił nasze życie i duża część z Nas już go przechodziła. Ja również w 2019 roku, w którym moje życie przewróciło się do góry nogami, stres wpłynął na moje zdrowie i zachowałam na „dziwną grypę”, po której długo nie mogłam dojść do dawnej formy biegowej. Potem wybuchła pandemia 😊 Zmotywowało mnie to do znalezienia wyjścia i poprawy swojego zdrowia przez znane metody. Program oparty jest również na kilku osobach w wieku od 28 do 42 lat, które chciały poprawić swój komfort życia po stwierdzonej i przebytej chorobie COVID, u których wystąpiły problemy z powrotem do normalności.

Naturalne metody wzmacniania organizmu

Program poprawy zdrowia

Wykorzystałam swoją wiedzę dietetyczną, sportową, ziołolecznictwa, którym się pasjonuje oraz zagłębiłam się w tematy medyczne, rehabilitacji itp. Zmiana swoich nawyków i stopniowe wprowadzanie ich w życie przynosi dużo lepsze efekty niż wykupywanie leków czy suplementów diety. Pamiętaj: suplementy diety i leki powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarza czy farmaceuty! Z uwagi na powszechne w naszych czasach zjawisko nadużywania leków oraz brak rzetelnej wiedzy u konsumenta na temat ich aktywności farmakologicznej oraz możliwości wystąpienia interakcji z innymi produktami leczniczymi, stosowanymi suplementami diety, a nawet żywnością. Dlatego w programie nie zajdziesz suplementów. Możesz się wzmocnić witaminą C czy D, ale na swoją odpowiedzialność.
Problemy z oddychaniem, osłabienie, senność, kaszel szczególnie wieczorami lub w nocy, nawracające bóle zatok lub bóle głowy po przebytym SARS-CoV-2. Program to stopniowe wprowadzanie zmian, które poprzez wzmocnienie i odpowiednie odżywienie organizmu zwalczy w naturalny sposób uciążliwe dolegliwości. Pamiętaj ten czas to nie czas restrykcyjnej diety, choć sama zmiana żywienia przyniosła dodatkowe efekty. Nie bój się oddychać nawet jak masz problemy z oddychaniem, nie bój się ćwiczyć bo ruch to zdrowie, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Jeśli na początku ilość powtórzeń jest zbyt uciążliwa zmniejsz a potem powtórz ten etap.

Zasady działania programu:

  • codziennie rano 1 dowolnie ćwiczenie oddechowe zaraz po wstaniu,
  • dieta ustalana indywidualnie, według zaleceń zdrowego żywienia
  • trening zdrowotny 3-4 razy w tygodniu
  • codziennie lub co drugi dzień przed snem 3 ćwiczenia oddechowe
  • 3-4 razy w tygodniu inhalacje szczególnie na samym początku

Dieta: Ustalana indywidualnie. Polskie Towarzystwo Dietetyki (PTD) rekomenduje utrzymanie zdrowej, urozmaiconej i prawidłowo zbilansowanej diety w celu wzmocnienia organizmu. Warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste i nabiał powinny stanowić podstawę naszego żywienia. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, spokojnym spożywaniu posiłków, umiarkowaniu i urozmaiceniu.
Ćwiczenia oddechowe: Codziennie rano po wstaniu wypić pół szklanki wody z cytryną lub z odrobiną soku i wykonać 1 wybrane ćwiczenie oddechowe. Przed snem wykonujemy wszystkie 3 poniższe ćwiczenia:

  • Wykonać przez 5 sekund wdech, następnie przez 3 sekundy bezdech i powolny, równomierny wydech. Powtórzyć 3-4 razy
  • Wykonać powolny maksymalny wdech, a następnie stopniowy, przerywany wydech. Powtórzyć 3-4 razy
  • Niewielki płaski przedmiot umieścić na brzuchu pomiędzy pępkiem a mostkiem. Wykonać na tyle głęboki wdech, aby przedmiot uniósł się do góry wraz z ciałem (klatką piersiową i brzuchem). Czynność powtórz 3-4 razy

Trening zdrowotny: zależy od stanu w jakim się znajdujesz po COVID. Pamiętaj, aby do wszystkiego podchodzić ze spokojem. Wykonujemy 3-4 razy w tygodniu. Czas 20-40min. Jednak na początku w zależności od samopoczucia można robić krócej. Nie zalecam długich jednorazowych wysiłków fizycznych, lecz powtarzające się wyjścia na tym samym odcinku, by kontrolować tempo, samopoczucie i efekty.
W terenie: Wybrać określony odcinek zajmujący 20-40min,  który na samym początku można przejść żywym marszem, nie doprowadzając do zadyszki. Powtarzać za każdym razem próbując zrobić go trochę szybciej, ale jeśli będą trudności trzeba zatrzymać się na ostatnim tempie marszu lub spaceru lub truchtu. Nie przyspieszaj na siłę. Płuca wymagają regeneracji.
Na schodach: Wybrać od 4 do 8 piętrową klatkę. Wchodzić powoli jednostajną prędkością, tak aby nie złapać paraliżującej zadyszki na samym początku. Podobnie jak w terenie przyspieszamy dopiero jak cały odcinek nie sprawia trudności pokonując go tym samym tempem. Nie przyspieszaj na siłę. Płuca wymagają regeneracji.
Pamiętaj wszystko wykonujemy bez maski. W masce wydolność organizmu bardzo szybko się pogorszy, zamiast poprawić, nawet u wysportowanej osoby!!! Trzeba oddychać pełną piersią, szczególnie w lesie. Nie zrażaj się, że na początku wykonujesz powtórzenia na schodach, albo odcinek bardzo wolno. Twój organizm potrzebuje czasu i impulsu, który właśnie mu dostarczasz! Jeśli przygotujesz swój organizm i płuca to będziesz przygotowany do ataku kolejnego wirusa tak jak biegacz przed biegiem. Tylko nie przesadź w drugą stronę i pamiętaj o rozwadze!!!

Ziołolecznictwo i inhalację: Dziewanna, niezawodny lek przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy. Znana była już w starej medycynie ludowej do leczenia stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych, niezwykle pomocna w leczeniu zapalenia oskrzeli i płuc. O dziewannie na pewno napiszę jeszcze oddzielny post. Można ją stosować bez ograniczeń (według WHO):
Herbatka przeciwwirusowa: 1łyżka ususzonych kwiatów dziewanny, 1 szklanka wrzątku, 1 łyżeczka miodu najlepszy spadziowy, jodłowy, sosnowy, z nawłoci lub gryczany ewentualnie lipowy. Wykonanie: szusz zalać wrzątkiem, przykryć spodeczkiem i parzyć 15-20min. Odcedzić a do ciepłego (nie gorącego) naparu dodać miód. Zapobiegawczo 1 raz dziennie, w okresie leczenia chorób wirusowych 1 szklanka 3-4 razy na dobę i w tym ostatnia dawka koniecznie przed snem i to od razu położyć się do ciepłego łóżka.
Inhalacje: 3-4 razy w tygodniu przed snem inhalacja: Zagotować wodę 0,5l i dodać do wyboru: 1 łyżka rumianku lub 1 łyżeczka zmielonych goździków lub 4-5 kropli olejku sosnowego lub wszystkie wymienione. 1 raz na tydzień można zrobić inhalacje z dodatkiem 2-3 kropli olejku z drzewa herbacianego, o sinym działaniu przeciwbakteryjnym.
Rumianek do inhalacji, jako herbatkę można pić 3-4 razy w tygodniu lub stosować do mycia twarzy, skóry i głowy. Kąpiele z wyciągiem z rumianku mają bardzo dobre właściwości regenerujące, więc inhalując się czystym rumiankiem tą samą wodę można wlać do wanny.

Dobrze zrobić jeszcze jedną rzecz, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne: wyłączyć telewizor, radio i zająć się sobą. Mniej stresu, mniej nerwów – dłuższe życie! Ten powyższy prosty, ale sprawdzony (nie tylko na własnej skórze) program pozwoli szybciej wrócić do normalności. Jednak to tylko pierwszy etap. Nad drugim jeszcze pracuje, a może okazać się już niepotrzebny, gdy weźmiesz się za siebie, wzmocnisz swój organizm i będziesz dostarczał mu kolejnych rozsądnych bodźców. Może wtedy porywalizujemy na jakimś biegu 😊  Program jest uproszczony, gdyż część ziół i metod dobierałam indywidualnie, bo trzeba wiedzieć kiedy zrobić przerwę i jakie impulsy treningowe wprowadzić a to zależy od organizmu.

Mam nadzieje, że odnajdziesz w programie sposób na zrobienie pierwszego kroku do lepszego jutra. Czego możesz się spodziewać: nadmiernej potliwości, oczyszczania zatok, utraty kilku kilogramów. Pamiętaj jeśli się pocisz twój organizm się oczyszcza to naturalna obrona przed mikroorganizmami, podobnie z wydzielinami z nosa. Nieprzyjemne, ale zdrowe i nie warto wtedy sięgać po „blokaty potu”. Trzymam kciuki.

Posty dostarczają informacji i wiedzy o możliwościach poprawy zdrowia, jednak nie zastąpią wizyty u specjalistów i indywidualnego dostosowania zaleceń.

mgr. inż. Iwona WICHA

  1. T. Komorniczak (2017): „Fitoterapia w leczeniu zapalenia zatok”. Alergoprofil, tom. 13, nr.3, str. 95-101.
  2. https://pulsmedycyny.pl/bieganie-w-masce-obciaza-pluca-i-serce-989014
  3. J. Baraniak, M. Kania (2015): „Suplementy diety, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego a lek roślinny w świetle współczesnej fitoterapii” Postępy Fitoterapii t.3, s. 177-183.
  4. WHO. Coronavirus disease (COVID-19) Pandemic [viewed 2020-04-14] Available from: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
  5. A.. Ławniczek-Wałczyk, J. Orysiak, A. Stobnicka (2020): „Wspomaganie dietą układu odpornościowego w walce z infekcją”. Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka t.6, str.12-16.
  6. D. Jastrzębski, J. Kozielski, A. Żebrowska (2008): „Rehabilitacja oddechowa chorych z idiopatycznym śródmiąższowym włóknieniem płuc za pomocą programu z ćwiczeniami mięśni wdechowych”. Pneumonologia i Alergologia Polska: organ Polskiego Towarzystwa Ftizjopneumonologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. t.76, nr.3, s.131-141.
  7. P. Gawda, G. Zieliński, M. Zawadka, A. Byś (2019): „Trening zdrowia – czyli o przygotowaniu organizmu do walki z COVID-19”. Polish Journal of Public Health t. 129, nr.4, s.132-137.
  8. Z. T. Nowak (2014): „Antybiotyki z apteki Pana Boga” Wydawnictwo AA.
  9. M. Zielińska-Pisklak, Ł. Szeleszczuk, K. Wilczek (20013): „Dziewanna  – starosłowiańska bogini wiosny”. Lek w Polsce ton. 23, nr. 3

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć do góry